פסיכולוגיה חיובית דינמית

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

תפיסה זו הצגתי לראשונה בשנת 2017, בכנס של האיגוד העולמי לפסיכיאטריה דינמית, אשר התקיים בפירנצה, איטליה. בכנס זה, ניהלתי סימפוזיון בנושא: “ביקור מחדש בסוגיית המוח והתודעה והשלכותיה על הפסיכו-פתולוגיה האימון הפסיכולוגי והפסיכותרפיה”. תפיסה זו מתוארת גם בספרי  האחרון “נורמן והמסע המופלא למחוזות המוח והתודעה” שיצא לאור בינואר 2018 בהוצאה דיגיטלית, שמתאר תפיסה זו בשילוב של סיפור דמיוני.כ”כ ניתן לקרוא עליה בכתב העת : 

  • The Brain-consciousness knot revisited. Implications for Psychopathology, Psychotherapy and Coaching Psychology. Dynamic Psychiatry 2018  Vol. 51 1-2

פסיכולוגיה חיובית דינמית היא גישת התערבות פסיכולוגית עדכנית שמשלבת ידע מחקרי וקליני שהתפתח בתחום הפסיכולוגיה במאת השנים האחרונות עם גישות מתקדמות של פסיכותרפיה של הגל החדש, מחקרי פסיכולוגיה חיובית, מחקרי מוח מחקרי האושר וטכניקות של אימון. המטרה של פסיכולוגיה חיובית דינמית היא להתאים  את הפסיכותרפיה לצרכים של האדם במאה ה 21 ליצירת שינוי בתופעות פסיכופתולוגיות לא חמורות אצל אנשים מתפקדים וכן להגשמה עצמית ומימוש הפוטנציאל האישי. לצורך זה אנו משלבים טכניקות אימון ופסיכותרפיה להתערבויות אפקטיביות ממוקדות וקצרות מועד.  התמחות בגישה זו מאפשרת להעמיק את התפיסה של תהליכי שינוי וקשר מטפל מטופל, מאמן/מתאמן ומבוסס על נסיון ומחקר רבי שנים שנעשו בתחומים השונים של הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה. פסיכולוגיה חיובית דינמית משתמשת במתודולוגיה של מדעי החברה בשאיפה להיות דיסציפלינה רב-תחומית במדעי ההתנהגות, מושתתת ראיות, מבוססת על מחקר מדעי ועושה שימוש מושכל, מקצועי, ונכון בטכניקות פסיכותרפיה ואימון.

גישה זו משתלבת במהפכה השקטה שמתחוללת לאחרונה בתפיסת הפסיכותרפיה. המודל הרפואי ששורשיו בפרויד מפנה בהדרגה את מקומו לגישות חדשניות המשלבות ידע ממדעי המוח עם תפיסות מודרניות של התקשרות, של הדגשת ההיבטים הרגשיים, החוויתיים והבינאישיים אצל האדם כדרך ליצירת טרנספורמציה ושינוי לא רק לשם תירפיה אלא גם צמיחה רגשית וקוגניטיבית אינטגרטיבית. חלק מהגישות בתחום זה הן AEDP (Accelerated Experiential Dynamic Psychotherapy), שפותחה ע”י ד”ר דיאנה פושה, ונירופסיכואנליזה שפותחה ע”י פרופ’ מרק סולמס וקבוצת מומחים חוקרי מוח ופסיכואנליטיקאים בכירים. גישות בולטות נוספות פותחו ע”י  פרופ’ דניאל סגל וד”ר ריק הנסון.פסיכולוגיה חיובית דינמית משתמשת בטכניקות פסיכותרפיה ובכלים אפקטיביים ליצירת טרנספורמציה ושינוי לקידום חזון של פיתוח המסוגלות העצמית, ומקדמת מימוש ערכים של אוטונומיה, פרואקטיביות, בחירה חופשית, ותפיסת עולם חיובית המושתת על חיים אוטנטיים ובעלי משמעות.

בשיטה זו אנו מיצרים מצבים בתודעה שמאפשרים יצירה של דפוסי תגובה ופעולה חדשים במוח ודפוסים אלה מעצימים התנהגויות חדשות בעצמי, רצויות סתגלניות לסביבה ולמטופל שמתחזקות והולכות עקב הפעילות ההדדית של המוח והתודעה.

שיטה זו מאפשרת גמישות רבה יותר במערך (  setting ) הטיפולי/אימוני. תהליך השינוי הוא הרבה יותר ממוקד ומהיר ומאפשר שינוי משמעותי במהלך של 12 פגישות במקרים רבים. 

מלבד פגישות לאימון או טיפול או שילוב של השניים אתם מוזמנים לקבוע פגישה לייעוץ חד פעמי או פגישות מקוונות בוידיאו. ניתן גם  לבוא לסידרה של 7 פגישות לאימון/טיפול/ייעוץ וקבלת ארגז כלים להמשך התמודדות עצמית.