סוכני FBI משתמשים בידע פסיכולוגי עדכני לשפר חוסן נפשי.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

resilience1

חוסן נפשי פירושו להרים את עצמנו כשהחיים “מפילים אותנו”. מי לא רוצה את זה ?  בתרבות התחרותית של היום, חוסן נפשי הפך למיומנות קריטית.

על בסיס ידע של פסיכולוגיה חיובית יישומית ( Coaching Psychology ) סוכני ה FBI העומדים במצבים קשים ולעיתים מסכני חיים  פיתחו שש דרכים כדי להגביר את העמידות שלהם שנוכל לאמץ לעצמנו:

  • פרשנות שונה של מצבים קשים

הם לומדים להתייחס לכשלונות כאל חלק טבעי של החיים. חוסן נפשי דורש קשיחות מנטלית וכך   מאפשר להתאושש במהירות מן המצוקה בכל מצב שהוא. רגשות ותגובות שליליים מופיעים לראשונה “בקטנה” אך יש לנו נטייה טיבעית להעצימם.

פרשנות שונה של מצבים קשים אין פירושה “לראות תמיד את חצי הכוס  המלאה” או “חשוב טוב-יהיה טוב” ברוח אמירות של העידן החדש אלא השלמה עם הבלתי נמנע אך מאבק מתמיד ללא לאות לשינוי ושיפור מה שניתן לשפר. .

הם לומדים להעריך מחדש את עובדות המקרה למצוא רמזים חדשים. כתוצאה מכך, הם הופכים חוקרים חכמים וגמישים יותר ולהבחין באפשרויות חדשות לקידום מטרתם.

  • שפור רגשות חיוביים

אופטימיות ורגשות חיוביים הם דברים שונים. אופטימיות זה להאמין כי נסיבות החיים תשתנינה בעתיד – לטובה. רגשות חיוביים אינם ראיית העולם במשקפיים ורודים אלא נחישות לנצח בנסיבות שלך.

  • כושר גופני מסייע לכושר נפשי

זוהי כמעט אקסיומה שפעילות גופנית יכולה להאריך את טווח הקשב שלנו, לחזק תהליכי קבלת ההחלטות, לשפר את הזיכרון, ולהעצים יכולת להתמודדות עם לחצים.

מבחינה פיזיולוגית פעילות גופנית משפרת עמידות כיון שהיא מפעילה גנים לחלבונים מקדמי צמיחה ותיקון של נוירונים שנפגעו עקב לחץ. פעילות משחררת אנדורפינים שמגבירים  תחושות חיוביות  ומדכאים את שחרור של הורמון הסטרס קורטיזול. .

  • תמיכה חברתית

כמו באירגונים אחרים מנסה ה FBI ליצור אוירת שבט.  בכולנו מוטבע אינסטינקט חזק להשתייך לקבוצות קטנות המוגדרות על ידי מטרות וחזון משותפים. הקשר השבטי אבד בחברה המודרנית, אבל לעיתים קרובות הוא מסייע מאד להישרדות הפסיכולוגית שלנו ויוצר רשת ביטחון.

  • הסוכן מחפש מנטור לחיים ולקריירה

בתוך השבט שלך מצא אנשים עם חוסן נפשי ולמד מהם איך להתמודד. הפסיכולוג החברתי אלברט בנדורה מציין כי מודלינג של אנשים שאנחנו מעריצים ומעריכים מאפשר לנו לזהות ולהפעיל את החוסן הנפשי שלנו.

  • הסוכן מאתגר מצבי סטרס

במשך שנים לימדו אותנמו פסיכולוגים איך להוריד סטרס בטכניקות שונות. סוכני ה FBI בהתאם למחקרים חדשים לומדים כיצד ל”אלף” את הסטרס ולא להתרכז רק בהורדת רמתו. סטרס פוגע בנו רק כאשר אנו מתייחסים אליו כעל מצב מאיים או כאשר הוא מציף אותנו. כאשר אנו מרסנים אותו ורואים אותו כ”חלק מהחיים” הוא מחדד חשיבה ומזרים אנרגיה לפעולה. סוכן ה FBI לומד לווסת ולאתגר מצבי סטרס ע”י sharing  , שיתוף  חבריו ליחידה במצבים קשים מעוררי סטרס. בניגוד לכך אם היה מספר את אותם מצבים לחברים או בני משפחה היה נוסף לכך הגורם החברתי שמייצר לעיתים מצבי בושה אי נחת או חרדה.

  • מה שמלמדת אותנו הפסיכולוגיה וה Coaching Psychology ומתאים לסוכן FBI יכול גם להתאים לך. אמצו משיעור זה את הלקחים הרלבנטיים עבורכם.