10 הדיברות להתמודדות עצמית עם לחץ בחיי יום-יום

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

 

 

 

לחץ או סטרס הוא ביטוי למערכת הלחצים הגופנית-נפשית שמופעלת על האדם. בשנים האחרונות התעורר עניין רב בנושא זה כשאר הסתבר יותר ויותר הנזק באדיר שהוא גורם לכל מערכות הגוף והנפש. חוקרי לחץ קבעו ש”הלחץ הוא כמו רעל איטי שמשתחרר בגוף וגורם לו להמית את עצמו בלי משים”. במציאות החיים הישראלית הלחץ מגיע לשיאים חדשים ויוצר מלבד הנזק הבריאותי והנפשי, גם מצביאלימות בכבישים, בחיי המשפחה בעבודה ובחיי היום-יום.

 מה עושים וכיצד מתגוננים בפני השפעתו ההרסנית של הלחץ?

 הנחיות אלה אינן מילות קסם. הן דורשות תרגול, התמדה, והתאמה לנסיבות הספציפיות. זכרו שמחוללי הסטרס החיצוניים אינן סיבות מוצדקות לסבל. יש בכם מנגנונים פנימיים (בד”כ בלתי מודעים ואוטומטיים) ליצירת סטרס ואותם עליכם לשנות.

 לחץ במקום העבודה

כללית: לחץ מתון במקום העבודה אינומזיק ויכול אף לייעל את פעילויותיכם.

המטרה  היא להמנע מלחץ יתר OVER-STRESS           מזיק. מה נעשה?

1. למדו לקרוא את הסימנים שמשדר הגוף. אתם סובלים מעייפות מוגזמת, יש לכם כאבים במקומות שונים בגוף, יש לכם מצב רוח ירוד? אתם כנראה סובלים מלחץ יתר.

2. השתמשו בהומור, היו אסרטייבים והחלטיים במידת האפשר.

3. למדו להיות חיוביים בחשיבה ובהחלטות, ארגנו סביבת עבודה נעימה וצרו קשר חיובי עם העמיתים לעבודה (במידת האפשר).

4. במקומות עבודה רבים עליכם להאט את הפעילות- לבצע פעולות לאט ומתוך ריכוז, לעשות הפסקות בפעילות מידי פעם. כשאנחנו בפעילות אטרף או היפר, רמת הסטרס עולה בקצב מהיר. ווסתו את כמויות הלחץ. אל תטילו עומס יתר על המערכת הגופנית\ נפשית.

 לחץ במשפחה

כללית: הגורמים ללחץ במשפחה ובזוגיות ששוחקים את מערכת היחסים וגורמים לסבל לצדדים הם: פגיעה באגו של בן\בת בזוג, בעיות תקשורת, פגיעה באינדיבידואליות בטריטוריה של הזולת, התמודדות כוחנית שהיא כמעט תמיד מיותרת.

5. כאשר אתם מקשיבים: הקשיבו בסבלנות וכבדו את המסר של בן\ בת הזוג.

נסו להיות אמפתיים עם הזולת ועם תחושותיו נסחו במילותיכם את דברי בן\ בת הזוג.

6. כאשר אתם דוברים: אמרו את שלכם באופן ענייני, בלי הרצאות, ובלי הנהלת חשבונות מהעבר. דברו מתוך הרגש שלכם בלי “לקרוא” את מחשבות בן\ בת הזוג ובלי שיפוט ערכי שלו.

 לחץ בזמנכם הפנוי

7. בנו תיבת כלים להתמודד עם סטרס: למדו להכיר את עצמכם ומה מרגיע אתכם: ספורט מסויים, מקלחת, שיחה עם חבר, הרפיות, מדיטציה, דמיון של מקום נעים וכו’. השתדלו להמנע מלקיחת תרופות הרגעה ללא צורך, עודף קפה או ממריצים אחרים.

8. פתחו מודעות עצמית ולמדו לראות את הדברים בפרופורציה.

9. למדו ראייה אופטימית של הדברים הומור, תקווה ובכלל חשיבה חיובית.

10. זכרו שמצבי סטרס הם מצבים נלמדים ואינם נובעים מכך שהחיים גרועים או מתסכלים (למרותשהם גם כאלה לעיתים קרובות). למדנו בעבר לקשר נסיבות חיים מסויימת לפסימיות, חוסר אונים, חוסר תקווה, חשיבה שלילית, וכיו”ב ומצבים אלה מייצרים אצלנו סטרס. ברגע שנלמד להתמודד עם הסטרס נוכל להפוך אותו ואת העייפות והעצבנות המלווים אותו לתחושה חיובית של אנרגיה רגועה גם כאשר החיים מתסכלים ודורשים התמודדות קשה כמו עכשיו בישראל.